Sunal ailesi, Sinan Çetin’e açtığı davayı kazandı

Daha Fazla Göster

21 yıl önce hayatını kaybeden Kemal Sunal, 1999 yapımı ‘Propaganda’ adlı filmde başrol oyuncusuydu.

Kemal Sunal, filmdeki oyunculuğu ve film üzerindeki haklarının düzenlenmesi için davalı Plato Film şirketiyle oyuncu sözleşmesi imzaladı.

Sözleşmeden doğan haklar

İddiaya göre, Kemal Sunal, filmin hasılat geliri üzerinden 500 bin kişiye kadar yüzde 10, filmin diğer gelirlerinden de yüzde 10’unu alacaktı. Davaya konu film, televizyon kanallarında defalarca gösterildi, DVD ve CD satışları yapıldı. Ancak sözleşmeden doğan haklarına dair Kemal Sunal’a ve mirasçılarına herhangi bir ödeme yapılmadı.

Sinan Çetin’e ait Plato Film’e dava

Sunal’ın mirasçıları eşi Gül Sunal ile çocukları Ali ve Ezo Sunal, filmden telif hakkı alamadıkları iddiasıyla Sinan Çetin’e ait Plato Film’e dava açmıştı.

Dava dilekçesinde, “Kemal Sunal’ın dava konusu filme ilişkin olarak yurtiçi ve yurtdışı televizyon kanallarındaki gösterimiyle ilgili hak ediş bedelinin davalı Plato Film’den tahsilini istiyoruz” denildi.

‘Mahkeme, Sunal ailesini haklı buldu’

Hürriyet gazetesinden Özge Eğrikar’ın haberine göre, davanın karar duruşmasına, Kemal Sunal’ın ailesinin avukatı ile davalı Plato Film şirketinin avukatı katıldı. Duruşmada söz alan Sunal ailesinin avukatı, toplanan deliller ve bilirkişi raporu doğrultusunda davanın kabulünü istedi.

Davalı Plato Film şirketinin avukatı ise davanın reddini talep etti. Kararını açıklayan mahkeme, Kemal Sunal’ın ailesinin açtığı davayı kabul etti.

307 bin 502 lira alacaklı

Mahkeme, Kemal Sunal’ın, filmin yurtiçi ve yurtdışı televizyon kanallarındaki gösterimleriyle ilgili 295 bin 808 lira; CD, DVD kitap başta olmak üzere satışlardan elde edilen gelirlerden dolayı da 11 bin 694 lira olmak üzere toplam 307 bin 502 lira alacaklı olduğuna karar vererek, davalı Plato Film’in bu parayı Sunal ailesine ödemesine hükmetti.

Kaynak Bağlantısı : Halk TV

23
mutlu
Mutlu
5
_zg_n
Üzgün
3
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
5
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir