Uluslararası Hrant Dink Ödülleri sahiplerini buldu

Daha Fazla Göster

Uluslararası Hrant Dink Ödülleri’nin on üçüncüsü Covid-19 pandemisi nedeniyle düzenlenen çevrimiçi törenle sahiplerini buldu. Hrant Dink Ödülleri’nin bu yıl Türkiye’deki sahibi Mor Çatı Derneği’nin kurucularından Canan Arın oldu. Uluslararası Hrant Dink Ödülü ise Filipinli araştırmacı gazeteci Maria Ressa‘ya verildi.

Saat 20.00’de başlayan törenin açılış konuşmasını Hrant Dink’in eşi Rakel Dink yaptı. Törende, Pervin Chakar, Ezhel, Vahagn Hayrapetyan, Gohar Hovhannisyan, Kamarama, Nazan Öncel, Ayta Sözeri, Ertan Tekin, Arto Tunçboyacıyan, Tmbata Kharberd Özel Gereksinimli Çocuklar Evi Etnik Müzik Grubu Tsakhruk, Yerevan Saxophone Quartet, Wood Winds Project yer aldı.

2021 Uluslararası Hrant Dink Ödülleri, bu akşam çevrimiçi yapılan törenle sahiplerini buldu. Bu yıl ödülün Türkiye’deki sahibi Mor Çatı Derneği’nin kurucularından kadın hakları savunucusu ve hukukçu Canan Arın olurken, Uluslararası Hrant Dink Ödülü’ne de Filipinler’de zor koşullar ve yüksek kişisel risk altında çalışan basın özgürlüğü savunucusu ve araştırmacı gazeteci Maria Rasse layık görüldü.

“İnsanı yüreklendiren tek olay kadın direnişi ve dayanışması”

Hrank Dink Vakfı’ndan yapılan açıklamada, Canan Arın’ın Türkiye’de kadına yönelik şiddete karşı ısrarla, tarafsız, siyasi kutuplaşmalardan bağımsız, bilimsel çalışmalara ve verilere dayanarak hukuk çerçevesinde sürdürdüğüne dikkat çekildi.

Canan Arın ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, “Bu kadar canavarlığın içinde, bu kadar korkunç bir tabloda insanın içini açan, insanı yüreklendiren tek olay kadın direnişi ve dayanışması” ifadelerini kullandı.

“İnsanlar bazen naif veya aptal olduğunuzu söyleyebilir ama değiliz”

Ödülün diğer sahibi Filipinli gazeteci Maria Ressa da, “Mücadele etmeye devam eden gazeteci ve aktivistlere” seslenerek “Yolumuzdan şaşmamamız gerekiyor. İnsanlar bazen naif veya aptal olduğunuzu söyleyebilir. Bizim için de öyle diyorlar ama değiliz” dedi.

Ödül sahiplerinin konuşmalarının yanı sıra ödül töreninde izleyicilere müzik performansları sergilendi. Ezhel gecede ilk defa yayınlanacak ‘Mayrig’ [Anne] şarkısını seslendirirken, Pervin Chakar, Ertan Tekin, Ayta Sözeri bu geceye özgün müzik performanslarını icra etti, kadınların yaşadıkları adaletsizliklere ses veren Iraz Akçam, Ayça Bildik, Banu Fotocan, Songül Öden, Gülçin Kültür Şahin, Zeynep Şengöz, Nesrin Uçarlar, Nazan Öncel şarkılarına hayat verdi ve Arto Tunçboyacıyan #YakınKomşuErmenistan’dan her yaştan müzisyenlerle bir müzik şölenine imza attı.

Kaynak Bağlantısı : T24

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir